Kağıt sektöründe dışa bağlı olan Türkiye, Dolar’ın hızla artması sonucunda kağıt sektöründe büyük krize girdi. Bu artışların Türkiye piyasalarında Tuvalet Kağıdı da yansıdı. Türkiye piyasalarında kağıt sorunu nedeniyle bazı gazeteler basımla ara verirken, hükümet bu alanda çalışmalara başladığını bildirdi.

Sosyal medya fenomenleri ve aktif sosyal medya kullanıcıları birçok mizah ile birlikte tuvalet kağıdı paylaşımları yaparken, Türkiye bu skandalı nasıl atlatacağını düşünüyor. Ünlü Leman dergisinin boyutlarını küçülterek basması sosyal medyası sallayan en büyük paylaşım oldu.

Dünya genelinde Çin’in ihracat sisteminden ithalat sistemine geçmesi kağıt sektöründe Yuen bazlı alışları, Dolar’a çevrilmesi ciddi krizlerin kapısını araladı.

Gazeteleri basılmayan bazı firmalar, kağıt fabrikalarının uzun vadede Türkiye’ye kurulması gerektiğini savundu. Bunun yanı sıra farklı firmalar görüş olarak, vergilerin kâğıt sektöründe düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Kağıt Krizi Kapıda Mı?

Kağıt alanında farklı gazeteler sorun yaşadıklarını, abonelikler dâhil birçok işlemin döviz endeksli olduğunu belirtiyor. Buna bağlı olarak %60 gibi bir oranın dövize bağlı olması üretim ve basımları zorlaştıracağının altı çiziliyor.

Dijitalleşme sürecinde Hürriyet’in Yazı İşleri Müdürü Gökçe Aytulu, kağıt maliyetlerinin bu denli artmasının tüm piyasayı etkileyeceği gibi aynı zamanda dijitalleşmenin önünü açıyor.

a4 top kağıdı

Dijitalleşmeyi kaçınılmaz hale getirdiklerini söyleyen Gökçe, ‘Zamana ayak uydurmak lazım doğru lakin gazete basımları ülke geneli için çok önemli algı operasyonu olma ihtimali çok yüksek’ dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın yaptığı açıklamada 750 Euro olarak alınan kağıt tonu, neredeyse %100 arttı denildi. Yurt dışından getirilerek çeviri yapılan kitaplarda çeviri telif ücretleri 6 bin lira gibi bir maliyete ulaşırken, şu rakamlarla bu işlemlerin olabildiğinde zorlanacağını bildirdi.

Kitap satışlarına %20, %40 gibi zamlar yapmak zorunda olduklarını belirten sendika, KDV oranların da değinmeyi ihmal etmedi. Kitap basımlarında KDV %18 iken satışlarda KDV %8 bu durumun düzenlenmesi gerektiğinin ciddi oranda altını çizdiklerini dile getirdiler.

Yeterli Geri Dönüşüm Yok

Türkiye’de yeterli geri dönüşümün olmadığı konusunda ciddi bir algı oluşturan sosyal medya, geri dönüşüm sloganları atmayı ihmal etmiyorlar. Türkiye’de geri dönüşüm oranlarının oldukça düşük olmasının piyasada ki yüksek döviz artışı olduğu görüşlerinde olan ekonomistler bu durum karşısında çalışmalarında ciddi zorluklar içerdiğini dile getirdiler.