Dolar Son Sürat Artıyor

Amerikan Doları yaşanan siyası olaylar sebebi ile sürekli değer kazanırken Türk Lirası cephesinde düşüşler yaşanmaya başladı. Özellikle Ağustos 2018 dönemi dendiği zaman Türk Lirası’nın zor anlar yaşamaya başladığını bilmekteyiz. Trump ve Başkan Erdoğan arasında yaşanan gerilimler, anlaşmazlıklar Amerika’nın ekonomik silahı olan Dolar’ı kullanmasına sebebiyet verdi. Trump’ın yaptığı açıklamalar neticesinde her geçen gün değerini kaybeden Türk Lirası birçok kişiye zor anlar yaşatıyor. Türk Lirasının değeri için olumsuzluklar yaşanmaya devam ederken Dolar ile yaptığı mücadelede Türk Lirası değer kaybederken Dolar son sürat artıyor. Artışların ne zamana kadar devam edeceği noktasında yapılan araştırmalar devam ediyor.

türk lirası değeri kaybediyor

Türk Lirasının Değeri Düşüyor

Trump’ın özellikle rahibin serbest bırakılmasını istediği Ağustos 2018 döneminin başlangıcından itibaren Türk Lirasının değeri düşüyor. Ters orantılı şekilde; Dolar ivme kazanmaya devam ediyor. Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde ödenen kiralar Dolar kuru üzerinden gerçekleştiğinden dolayı kiracılar zor anlar yaşarken vurgun pazara bile yansıyor. Yurt dışından ülkemize getirilen yiyeceklerin ödenen tutarlarının Dolar bazında gerçekleştirilmesinden ötürü esnaf da zor anlar yaşamaya başladı. Bu fiyat artışlarından hem pazarcı, hem de alıcılar şikayetçi konumunda. Ülkenin yaşanan ekonomik çalkantısı sebebiyle Dolar bazındaki artışların ekmek fiyatlarına bile yansıdığını görmekteyiz. Bu yüzden Dolar kuru değer kaybedip Türk Lirasının değeri artmadan milyonlarca kişiye rahat nefes yok diyebiliriz.

Tük Lirası Dünyada Kaçıncı Sırada?

Türk Lirası ve Dolar kapsamında yaşanan çalkantılar sebebi ile dünya üzerinde yer alan ülkelerin Amerikan Doları karşısında bulunduğu sırasında da değişiklikler meydana geliyor. Özellikle Türkiye Dolar’ın ivme kazanması sonucunda geri noktalarda kalmaya başladı. Ağustos ayında yaşanan büyük çalkantının neticesinde Türk Lirasının değeri gittikçe düştü. Son yapılan güncellemelerin ardından Türk Lirasının Amerikan Doları karşısında dünya üzerindeki paralar arasındaki sırasının 22 olduğunu söyleyebiliriz. Bu da hiç iyi bir sayı sayılmıyor. Uzun zamandan beri dirayetini koruyan Dinar ise bu çalkantılara yenilmedi. Kuveyt Dinarı dünya üzerinde ilk sırası alırken Bahreyn Dinarı ikinci sırada bulunuyor. Umman Dinarı ise 3. Sırada yer alıyor.