Vatandaş üzerinde büyük bir yük olarak görülen verginin Tekne ve Yat gibi lüks ulaşım araçlarından alınmaması halkın büyük tepkisini çekti. Hükümetin 30 Nisan’a kadar yat, kotra, tekne ve gemilerin vergisini ise süre sınırı olmaksızın sıfırlamasına halkın büyük bir kesimi büyük bir tepkiyle karşıladı. Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar hükümete, “Gemisi olan zenginlerin kotra vergilerini değil, beslenme sorunu yaşayan dar gelirlinin gıdasındaki vergileri sıfırlayın” çağrısında bulundu.

 tekne vergi 

Başkan Çakar, Bakanlar Kurulu tarafından alınan beyaz eşya, mobilya ve konuta geçici süreyle ÖTV ve KDV indirimi yaparken yatlar, kotralar, tekneler ve gezinti gemilerinin vergilerini ise kalıcı olarak silinmesinin, “en adaletsiz indirim” olarak nitelendirdi. ÖTV ve KDV dar gelirliler için dünyanın en adaletsiz vergileri olduğunu söyleyen Çakar, vergi indirimlerinin tüketicilerin yükünü kaldırmak yerine sektörleri kurtarmak amacıyla yapıldığını söyledi.

 

Çakar, hükümetin dar gelirli lehine verilmesi gereken vergi indiriminin zengin azınlığın lehine vergi indiriminin yapılmasını, “Haksız ve adaletsiz vergilerin yoksul tüketicilerin sırtından tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Dar gelirli tüketicilerin erişimde zorlandıkları su, gıda, elektrik, doğalgaz ve telefon gibi mal ve hizmetlerden KDV ve ÖTV’nin herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın tamamen sıfırlanmasını istiyoruz” çağrısında bulundu.

 yat vergi

Mobilya ve beyaz eşyada KDV ve ÖTV indiriminin sadece 30 Nisan’a kadar uygulanmasının düşündürücü olduğunu kaydeden Çakar, “Ancak yatlar, kotralar, gemilerdeki verginin tümden kaldırılması daha da düşündürücüdür ve üzücüdür. Acaba hangi memur, işçi, işsiz, yoksul ve dar gelirli, küçük esnaf yat, kotra, tekne ve gezinti gemisi alabilir?” diye sordu.