Otomobil satın almak bir çok kişinin hayali olması ile birlikte artık günümüzde neredeyse zorunluluk ve gereklilik haline geldi. Araç satın almanın en hızlı yollarından biri de tüketici kredilerinden geçmekte. Bankaların araç satın almak isteyenlere sunduğu taşıt kredisinde gerekli olan kriterler nelerdir? sorusuna yanıt ise öncelikle cazip faiz oranları ve oldukça avantajlı olan geri ödeme planları tüketicilerin pratik ve kolay yoldan araç sahibi olmalarına olanak sağlıyor. Yazımızda taşıt kredisinde gerekli olan kriterler nelerdir? Sorusu için gerekli olan şartları derledik.

Araç satın almak isteyen kişiler pek çok banka tarafından sunulan taşıt kredilerini en fazla 48 ay oranında vadelendirmekte. Sıfır alınacak araç için de, ikinci el tercih edilecek araç için de taşıt kredisi alabilmek söz konusudur. Ancak şöyle bir şey söylemek mümkündür ki, sıfır araç için kredi kullanma durumu yüksek iken ikinci el taşıtlar için risk daha yüksektir ve aracın yaşı önemli bir yer tutar.

taşıt kredisi şartları

Taşıt Kredisinde Gerekli Olan Kriterler Nelerdir? Hangi Temel Şartlar Aranır?

Diğer pek çok tüketici kredisinde görüleceği gibi taşıt kredisi kullanmak için de olmazsa olmaz ilk şart yasal yaş sınırı olan 18 yaşını geçmiş olmaktır. Bununla birlikte yine diğer kredi olanaklarında olduğu gibi sizden belgelenebilir gelirleriniz ve Sosyal Güvenlik kaydınız istenmektedir. Bu noktada SGK ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken husus sigorta giriş tarihinizin başvuru tarihinden en az üç (3) ay önce gerçekleşmiş olması ve halen de sigortanızın devam ediyor olmasıdır.

Tüm bu taşıt kredisinde gerekli olan kriterler nelerdir? Sorusunu doğru şekilde yanıtlayanlar için bir diğer husus hatta en önemli husus da kredi notunuzun yeterli olmasıdır. Kredi ve kredi kartı kullanım geçmişinizin görüldüğü ve bu doğrultuda bankaların sizinle ilgili bilgi edinmesini sağlayan kredi notunuz, araç kredisi almanız için en önemli kriterlerden bir tanesi. Diğer tüm tüketici kredilerinde de olduğu ve sizden istendiği gibi taşıt kredilerinde de kredi notunuzun talep edilen oran üzerinde olması beklenmektedir.

Taşıt Kredisinde Talep Edilen Özel Şartlar

Yazımızın başında da bahsini ettiğimiz üzere taşıt kredisinde gerekli olan kriterler nelerdir? Yanıtındaki en bariz cevap size sunulan en uzun vadenin 48 ay olmasıdır. Bu vade süresince de almış olduğunuz araç, kredi çektiğiniz banka tarafınca ipotek altında olacaktır. Ödemelerin gerçekleşmemesi halinde banka, otomobilinize el koyma hakkına yasal olarak sahip olacaktır.

Taşıt kredisinde gerekli olan kriterler nelerdir? Dediğiniz zaman akla gelecekler arasında almak istediğiniz aracın fatura bedeli üstünden belli bir oranda kredi çekebilme noktası vardır. Örnek vermek gerekirse 50 bin lira ve altında değeri olan araçlar için değerin %70’i oranında kredi verilirken, 50 bin lira üzerindeki taşıtlar için %50 oranında kredi verilmektedir.