Sigara Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor Mu, Yoksa Zararlı Mı?

Sigara insan sağlığına zarar veren ve kesinlikle içilmemesi gereken bir üründür. Sigara içiminin azaltılması adına Başkan Recep Tayyip Erdoğan uzun çaplı çalışmalar yaptı ve bu çalışmaları sürdürmeye devam ediyor. Ancak yine de dünya üzerinde her ülke de sigara satışı yapılmaya devam ediliyor. Sigaranın ülke ekonomisine etkileri düşünüldüğü zaman birçok kişinin aklında soru işaretleri kalıyor. Sigaranın ülkeye ekonomik katkısı ve zararları konusunu iki ayrı teraziye koysak hangisi daha ağır basıyor? Sigara içen bir milletin o ülkeye hem zararı, hem de yararı oluyor. İşte sigaranın ülkeye ekonomik katkısı ve zararları.

sigara zararları nedir

Sigaranın Ülkeye Ekonomik Katkısı

Sigara içen bir milletin sigara içtiği ülkeye ekonomik kapsamda birçok katkısı bulunmaktadır. Özellikle ekonomik kapsamdaki döngüyü çok fazla sağlayan sigaranın ekonomideki katkılarını aşağıda görebilirsiniz.

  • Sigara tüketimi; tütün toplayıcısı, paketleyici fabrikalar ve sigara satışı yapan küçük esnafa işaret eder. Bu da doğal olarak istihdamın sağlanmasına sebebiyet vermektedir.
  • Sigara üretilen bir ülkede ihracat faaliyetlerinde artış olur. Ülke ürettiği sigaraları ihraç ederek hazineye girdi sağlayabilir.
  • Sigara içen kişiler bir paket sigara alırken her ne kadar farkında olmasalar da vergi ödemesi yapmaktadırlar. Dolayısıyla hazineye en kolay yoldan ve hızlı şekilde vergi girdisi olmaktadır.

Sigaranın Ülkeye Ekonomik Zararları

Sigaranın ülkeye ekonomik katkısı olduğu kadar zararları da vardır. Zararlarını da görerek hangisinin daha ağır bastığını değerlendirme şansınız olabilir.

  • Aktif olarak sigara içenlerin haricinde pasif içenler de dahil olmak üzere sakatlık oranlarının arttığı gözlenmektedir.
  • Sakatlık, akciğer hastalıkları ve diğer sigaranın sebep olduğu hastalıklardan dolayı iş göremezlik sayılarının arttığından iş gücünün azaldığı tespit edilmektedir.
  • Sigaraya ödenen ücretlerin yüksek olmasından dolayı hem mikro, hem de makro düzeyde gelir kaybı yaşanmaktadır.

Sigaranın Tüketilmesinin Ülkedeki Ekonomik Raporu

Sigaranın ülkeye ekonomik katkısı ve zararları olsa da her ikisini ayrı ayrı kefelere koyduğumuzda zararlarının daha ağır bastığını görmekteyiz. Bu yüzden ülkede sigarayı durdurma çalışmalarının başlanması gerçek bir adım olmaktadır.