Ülke olarak büyük bir ekonomik krizin eşiğindeyiz. Dolar ve Euro’nun önlenemez çıkışı, ithalat ve ihracat dengesinin bozulması, üretimin tüketimi karşılamaması gibi bir çok nedenler ülkede ekonomik krizlerin çıkmasına neden oluyor. Ülkenin bu kadar ekonomik yükü varken ve paraya ihtiyaç varken dışarıdan borç para almak yerine neden merkez bankası para basmıyor? Bu soruyu son günlerde herkes kendi kendine soruyor? Bu soruya açıklık getirmek için bu yazı dizisini hazırladık. Ülke olarak neden fazla para basılmıyor? Fazla para basmamıza engel durumlar nelerdir? Bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Fazla Para Basılsa Neler Olur

Para basma işini ülkemizde merkez bankası kontrol ve organize eder. Ülke olarak her istediğimizde para basamayız. Bir ülkenin para basabilmesi için yeterli altın rezervine sahip olması gerekir. Yani her ülke sahip olduğu altın miktarına göre para basma yetkisine sahiptir. Tüm dünya şirketleri apara birimi olarak dolar ve Euro kullanmaktadır. Bu yüzden sizin bastığınız fazla para yurt dışında geçerli olmamaktadır.

İthalat ve ihracat için ülkeler Dolar ve Euro kullanmaktadır. Türk lirası ile alışveriş yapılmamaktadır. Fazla basılan para piyasadaki dengeleri bozar. Paranın değeri düşer ve devülasyonlar yaşanır. Piyasada para bolluğu enflasyonu yükseltir. Paranın değeri düşer. Böylece insanların alım gücü yükselir. Bir ekmek almak için bir poşet kağıt para vermek zorunda kalabilirsiniz.

Ülkede paranın değerinin düşmesi ile birlikte dışarıdan alınan ürünler daha pahalıya mal olur. Bu da ülke içindeki enflasyon dengesinin bozulmasına neden olur. İthal ürünlerin fiyatının artması ile birlikte ithalat ile ihracat arasındaki denge bozulur. Bu da bir ülkenin ekonomik açığını ve borçlanmasını arttırır.

Birinci dünya savaşından sonra ekonomik sıkıntı çeken Almanya durmadan para basarak ekonomik sıkıntıdan kurtulmak istemiştir. Almanya, bu dönemde hiperenflasyon dengesini iyice kaybetmiş, fiyat artışlarına paralel seyretmesi gereken banknotları basamamaya başlamış, ve bir ekmeğin bir kasa para ile alınır hale geldiği bir döneme girmiştir Bu dönemde alman halkı ısınmak için para yaktığı bile olmuştur. Paranın bu kadar değersizleşmesi bir ülke ekonomisi için büyük tehditler oluşturur.

Ülke olarak krizden çıkmak için çözüm fazladan para basmak değil üretimi arttırmaktır. Üretimi arttırarak ülkeye dolar ve Euro sokarak krizden çıkabiliriz. İnsanların iş dünyasında istihdam edilmesi ve kaynakların yerinde ve doğru biçimde kullanılması gerekir. Üreten kesimin desteklenmesi gerekir. Tarım ve hayvancılığa gerekli önemi vererek insanların üretime katılması için devletçe teşvik paketlerinin hazırlanması gerekir.