Çeşitli ihtiyaçlarınızdan dolayı kredi çekmek ve başvuru yapmak istediğinizde kredi almak için yerine getirilmesi gereken şartlar söz konusudur. Peki bankalar sizden hangi tür belgeler istiyor biliyor musunuz? Size bu yazımızda eksik belge ile başvurmamanız ve sürecin sizi yormaması için gereken belgelerden söz ettik.

Bankalar bizlerin ihtiyaçları doğrultusunda kredi olanağı sunarak destek veriyor ama bunun için de belli bir takım şartlar öne sürüyor. Öncelikle yasal yaş sınırı 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Sonrasında en az 3 ya da 6 aylık bir sigorta geçmişiniz olması ve hakkınızda yasal takip sürecinin de olmaması bankaların istediği en önemli koşullar arasında. Kredi almak için yerine getirilmesi gereken şartlar yerine getirilse bile banka kredi başvurusunu onaylamayabiliyor. Peki bankalar neden başvuruları reddeder?

Bankaya talep ettiği belgeler ile gidilmesi öncelikli ve tabi ki talep edilen kredi türüne bağlı olarak istenen belgeler de değişiklik gösteriyor. Kredi talebinizi şubeden, mesaj ya da internet kanallarını kullanarak yapmanız mümkün. İnternet ya da SMS üzerinden yapılan başvurular iki aşama şeklinde değerlendiriliyor. İlk aşamada belge değil, bilgi isteniyor. Banka bu bilgilerden yola çıkarak gelir uyumu, diğer bankalarla olan geçmiş ve talep edilen meblağ konularını değerlendiriyor. Bu doğrultuda ön onay alınması halinde şubeye giderek bir takım istenen belgeleri vermek gerekiyor.

kredi şartları neler

Kredi almak için yerine getirilmesi gereken şartları yerine getirmenizin ardından kredi onayı almak ve ödemeleri gelirimize uygun hale getirmek için en uygun geri ödeme planı seçilir. İki aşamalı başvuru süreci daha uzun görülse de pek çok avantajı de beraberinde getirmekte.

Bankalar Hangi Belgeleri İstiyor?

TC numaranızın yer aldığı bir kimlik ve ne kadar süredir sigortalı olduğunuzu gösteren SGK dökümü gerekli olan en önemli belgeler. Diğer belgeler arasında da ikametgah belgesi ya da adınıza olan ve son 3 aya dair fatura da yeterli olabiliyor. Ayrıca bankalarla aktif çalışma içindeyseniz ve kaydınız varsa bu belgeye ihtiyaç da duyulmuyor.

Kredi almak için yerine getirilmesi gereken şartların içinde en önemli belge gelir belgesidir. Başvuruyu maaşınız yatırıldığı bankaya yapıyorsanız bu belgeye ihtiyaç kalmıyor. Özel sektörde çalışıyorsanız ise son maaş bordronuz ile beraber şirket imza sirkülerinin fotokopisi, memur iseniz de sadece son maaş bordonuzu vermeniz yeterli olacaktır.

Emekli ya da ticari işletme sahibi iseniz kredi almak için yerine getirilmesi gereken şartların arasında emekliler için e devlet üzerinden alınabilecek belge yeterli olurken, şirket sahibi veya ortağı olma durumunda şirketin aktif çalıştığı bankadan başvuru yapılması durumunda belge talep edilmeyebilir. Ancak farklı bir bankadan kredi talebi için güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve oda kayıt belgesi ile birlikte bilanço ve gelir tablosu da istenen belgeler arasında. Kredi almak için yerine getirilmesi gereken şartların içinde önemli olan husus vergi levhasında – az da olsa – kâr görülüyor olması.