Ev sahibi olmak isteyen kişiler için bankalar faizleri düşürse de yüksek ev fiyatlarından dolayı kimse ev alamaz hale geldi. Bu durum inşaat sektörünün büyük kan kaybetmesine neden oldu. Dolar ve Euro artışı ile birlikte dışarıdan ithal edilen demir başta olmak üzere birçok inşaat malzemesinin maliyeti yükseldi.  Yükselen tüm maliyetlerle birlikte ev fiyatları da tavan yapmaya başladı. Geçen sene 200 bin liraya satılan 2+1 evler bugün artan maliyetlerle birlikte 340 bin liraya ulaştı. İnşaat sektörüyle uğraşan birçok küçük ölçekli iş adamı elindeki işleri bitirdikten sonra yeni projeye girişmeme kararı aldı. Çünkü artan maliyetler sonrası kar düzeyi düşen inşaat sektörü artık eskisi gibi kazandırmıyor. Demir fiyatları 2016 yılında kilogramı 1.1 TL iken 2017 yılında 1.6 TL 2018 yılında 2.8 TL yükseldi. Tüm bu artışlarla birlikte inşaat maliyetleri de artmaya başladı.

İnşaat Malzemeleri

İnşaat sektöründe yaşanan bir diğer sıkıntı ise inşaat malzemelerinin tedarik edilmesinde sıkıntısıdır. İnşaat firmaları istediği ürünü istediği zaman elde edemiyor. Bu da işlerin aksamasına neden olmaktadır. İnşaat firmaları müşterilerine vaat ettikleri süre içinde ev ve  işyerlerini teslim edemiyor. Bu durumda piyasadaki inşaat sektörüne olan güven duygusunu olumsuz etkiliyor. İnşaat sektöründeki bir diğer sorun ise KDV yükünün ağır gelmesidir. Demir fiyatlarının artması, ülkede yabancı kurun artması, enflasyon artması ve insanların alım gücünün düşmesi, banka faiz oranlarının artmasının yanı sıra konut ve işyeri satışları üzerindeki vergi yükü inşaat sektörünü büyük krizlere sokmaktadır.

inşaat sektörü kriz

İnşaat sektörünün bu krizden çıkması için demir üretiminin arttırılması, ülkedeki dolar ve Euro kur artışının dengelenmesi, bankaların faiz oranlarının düşmesi ve inşaat sektörü üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi gerekir. Aksi taktirde yakın zamanda inşaat firmaları kısa sürede kapanacaktır. Kapanan firmalarda çalışan binlerce insan işsiz kalacak ülkedeki işsizlik oranı artacaktır. İthalat vergisinin % 30 dan % 10 düşürülerek inşaat sektörü nefes alabilir. Demir üzerinden alınan KDV oranının da % 18 den % 8 lere düşürülmesi gerekir.

Demir entegre tesisleri sahiplerine tanınan ithal hurdadaki gümrük vergisi ve KDV avantajı, demir haddane üreticilerine de tanınarak iç tüketimde maliyetlerin düşürülerek inşaat sektörüne nefes aldırılmalıdır.