Erdoğanın Konuşması Doların Düşmesini ve Artmasını Sağlıyor Mu?

Siyasilerin yaptıkları açıklamalar ve konuşmalar ekonomik duruş üzerinde %100 oranda etki sağlar. Bugün sadece Erdoğan değil; ekonomik kertede sıkıntı yaşamaya müsait olan başka bir devletin başkanı da konuştuğu takdirde Dolar’da artış ya da azalış meydana gelmektedir. Ancak günümüzde Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkiler sıkıntılı olduğundan dolayı Dolar’ın hiç dengede durmadığını sürekli olarak artıp azaldığını görmekteyiz. Ekonomiyi takip eden kişilerin büyük bir kısmı da; Erdoğanın konuşması Doların düşmesini ve artmasını sağlıyor mu sorusunu bizlere yöneltmektedirler. Bu sorunun cevabına kısaca Evet diyebiliriz. Ancak Erdoğan’ın hangi konuşmalarının Dolar’ı arttırdığını, hangi konuşmalarının ise düşürdüğünü öğrenmek için Erdoğanın konuşması Doların düşmesini ve artmasını sağlıyor mu yazımızı okumaya devam edin.

dolar ve erdoğan

Erdoğan’ın Konuşması Doların Düşmesini Nasıl Sağlar?

Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kamuoyu önünde dünya başkanlarının duyabileceği şekilde konuşmalar yaptığı takdirde Dolar kurunda hareketlenmeler başlamaktadır. Dolar’ın konuşmaların hemen sonrasında değiştiğini görmekteyiz. Eğer Dolar kurunda değişmeler meydana geliyorsa; Erdoğan konuşmasını Amerika yararına yapıyor anlamına gelmektedir. Çünkü; Dolar’ın yükselmesini ya da alçalmasını sağlayan bizzat Amerika’dır. Türkiye’nin çıkarları haricinde tamamen Amerika’ya ılımlı olarak konuşma tarzını sergileyen Erdoğan profili bizlere Dolar kurunun düşeceğini ve TL’nin değer kazanacağını göstermektedir. Ancak buradaki değişmeler pek üst safhada yaşanmıyor.

Erdoğan’ın Konuşması Doların Artmasına Nasıl Neden Olur?

Erdoğan’ın konuşması Dolar kurunun düşmesine sebep olabileceği gibi artmasına da neden olabilir. Örneğin; geçtiğimiz günlerde rahibi bırakmayacağını söylemesi Dolar’ın 7 TL’ye kadar çıkmasına sebep olmuştu. Bundan biraz daha geçmişe gidersek; Merkez Bankası’nın bağımsız olduğunu ancak hiçbir etkiye maruz kalamayacağının söylenmesinin hemen ardından Dolar yine yükselmişti. Bu gibi konuşmalar Dolar’ı arttırıcı etki yapmaktadır.

Dolar Şuan Ne Kadar?

Rahip krizi devam ederken Dolar’ın şuan ne kadar olduğunu merak edenler için açıklama yapmak istedik. Erdoğanın konuşması Doların düşmesini ve artmasını sağlıyor mu sorusuna belki de en net cevabı şuan ki Dolar fiyatı verecektir. 29 Eylül 9.34 itibari ile Dolar 6.06 TL seviyesinden kendisini göstermektedir.