Üniversite öğrencilerinin eğitimlerine maddi anlamda sorunsuz devam edebilmeleri için devlet çeşitli burs seçenekleri sağlamaktadır. Eğitim kredisi kimlere verilir, şartlar nelerdir sorusuna yanıt olarak ilk cevap da Eğitim Kredisidir. Eğitim Kredisi Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) verilebileceği gibi bankalardan da talep edilebilmektedir.

Eğitim kredisi kimlere verilir, şartlar nelerdir en çok öğrenciler tarafından sorulur. Pek çok banka öğrencilere 36 ay vadeli eğitim kredisi vermektedir. Kredi talebini öğrencinin anne babası ya da öğrencinin kendi belgelendireceği bir geliri varsa kendisi yapabilir ve eğitim belgeleri ile birlikte bankadan krediyi alabilir.

eğitim kredisi şartları

Eğitim Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Son yıllarda gerçekleştirilen düzenlemeler ile beraber bankadan hangi tür kredi çekecek olursanız olun banka  müşterilerinden maaşını ya da belgelendirebileceği kayıtlı gelirini görmek istiyor. Eğitim gördüğünüze ya da göreceğinize dair kayıt belgesi ile birlikte geliri gösteren bordro ile banka şubelerinden kredi başvurusunda bulunmak mümkün. Eğitim kredisi kimlere verilir, şartlar nelerdir sorusunda banka büyük önem taşır. Banka başvuru neticesinde detaylı ve sık bir inceleme gerçekleştirdikten sonra krediyi vermeye ya da reddetmeye hak sahibidir. Fakat, talebiniz bir gelire sahip olmadığınız için reddedildi ise farklı yöntemler ile eğitim kredisi almanız mümkündür. Bunlardan birinci yol kefil göstermeniz olacaktır. Anne baba ya da kefil gösterilebilecek herhangi bir kişi vasıtasıyla, herhangi bir işiniz olmasa bile Eğitim kredisi kimlere verilir, şartlar nelerdir sorusunun cevabı olan koşullarını oluşturarak krediyi çekebilirsiniz.

Kredi çekmek için ikinci yol ise banka hesabınızdaki maddi varlıklar ve hesaplarınız olabilir. Eğer hesabınızda talep ettiğiniz kredi meblağının iki katı oranında varlık var ise ve ödeme ve hesap hareketlerinde herhangi bir sorun gözükmüyor ise bankalar bu durumu teminat olarak değerlendirip, eğitim kredisi verecektir.

Eğitim kredisi kimlere verilir, şartlar nelerdir sorusuna yanıt olarak uygulanan koşullarında bir diğer üçüncü yol da banka kartı ya da kredi kartı gibi kartları kullanma durumunuz ve kredi notunuzdur. Kredi skoru da denen kredi notu kişinin ya da kurumun finans ve banka kuruluşları ile arasında bütün finans geçmişini analiz ederek, özetleyen bir puanlama yöntemidir. Kredi kartı ya da bu türde kartlar kullanıyorsanız, kredi notunuz da yüksekse başvuru yapacağınız banka bunu göz önünde bulunduracaktır. Eğitim kredisi kimlere verilir, şartlar nelerdir noktası çerçevesinde pek çok özel ve devlet bankası 36 aya kadar sunulan vade seçeneği ile 50 bin liraya kadar eğitim kredisi veriyor. Ücretlere, faizlere ya da bankaların diğer taleplerine şubelerine giderek ya da web üzerinden ulaşmak artık son derece kolaydır.

Bankaların bu süreçte sizden talep ettiği belgeler arasında da nüfus cüzdanı fotokopisi, eğitimi görülen yüksek öğrenim kurumundan alınacak öğrenci belgesi, kefilin ya da kendinin maaş bordrosu temel belgeler arasındadır. Bankalar bu belgeler haricinde farklı belgeler de talep edebilmektedirler.