Ekonomi ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirleyen en önemli noktadır. Bu yüzden ülkeler diğer ülkelerden daha ileri seviyede olabilmek için ekonomik girdilerini ve avantajlarını en üst seviyeye ulaştırmak adına çalışma gösterirler. Bir ülkenin sahibi olduğu para birimi eğer değerli konumdaysa kısacası o ülkenin sırtı yere gelmez. Bugün sizler için dünyanın en değerli parası konumuzu hazırladık. Konumuzdan en değerli para birimlerine erişim sağlayabilirsiniz. Böylece dünyanın en değerli parası konumunda olan para birimlerinin ülkeleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Dünyanın En Değerli Parası Hangileri?

  • Kuveyt Dinarı

Dünya üzerinde yer alan ülkeler arasında birçoğundan daha küçük konumda olan Kuveyt, coğrafi olarak yaşadığı dezavantajı en iyi şekilde avantaj haline getirebilen ülkelerden biri olmuştur. Bugün ortalama bazda baktığımız zaman Kuveyt Dinarı ilk ve dünyanın en değerli parası olarak karşımıza çıkıyor. Son güncellemelerin ardından 1 Kuveyt Dinarı ile 16 TL’nin eşdeğer olduğunu söylersek Kuveyt Dinarı’nın ne kadar değerli olduğunu daha rahat şekilde anlayabileceğinizi düşünmekteyiz.

Kuveyt Dinarı

  • Bahreyn Dinarı

Bahreyn yaklaşık olarak 1 Milyon vatandaşa ev sahipliği yapan kaba taslak olarak İstanbul’dan bile daha küçük sayılabilecek ada ülkesidir. En büyük özelliği siyah altın ihracatı olan Bahreyn’in para birimi olan Bahreyn Dinarı en değerli paralar arasında ikinci sıradan bizlere göz kırpmaktadır. 1 Bahreyn Dinarı ile 13 TL ise eş değer gözükmektedir.

Bahreyn Dinarı

  • Umman Riyalı

Arap Yarımadası’nda yer alan Umman da parası değerli olan ve dünya üzerinde en zengin konumda yer alabilen nitelikteki ülkeler arasında dikkatleri toplamaktadır. Umman Riyalı çok değerli olduğundan dolayı 4’te 1 oranında ya da yarım düzeyde kağıt banknotlar olarak hazırlanmaktadır. 1 Umman Riyalı 12 TL’ye tekabül etmektedir.

Umman Riyalı

  • Ürdün Dinarı

Ürdün’e ait olan Dinar da yine Bahreyn ve Kuveyt Dinarı’nda olduğu gibi değerli para birimleri arasında yer almaktadır. İlk 5 para birimi arasında 4. Konumda olan Ürdün Dinarı 6 TL’ye denk geliyor.

Ürdün Dinarı

  • Cebelitarık Poundu

İngilizlerin denizaşırı toprakları arasında yer alan Cebelitarık için değerli olan pound TL ile kıyaslandığında 6 TL’ye işaret etmektedir.

Cebelitarık Poundu