Dolar Artmaya Devam Edecek Mi?

Dolar ve TL kuru üzerinde yaşanan artışlar ve azalmalar devam ederken; geçtiğimiz aylarda 7 TL seviyesine kadar yaklaşan Dolar’ın ardından Türkiye büyük çapta zarar uğradı. Zararın etkileri hala devam ederken; Dolar bugün itibari ile 6.06 TL seviyesinden kendisini gösteriyor. Dolar’ın yeniden artmaya devam edip etmeyeceği bilinmiyor ancak; 7 TL seviyesine yeniden yaklaşırsa büyük oranda yıkıcı etkilerini görmeye devam edeceğiz. Bu yüzden uzmanlar gereken önlemin alınması gerektiğini düşündüklerini ifade ediyorlar. Tabi Doların artması günlük hayatımızı nasıl etkiler sorusu da en çok dillendirilen sorulardan bir tanesi. Acaba gördüğümüz bu etkilerin tamamı gerçek mi yoksa Dolar arttığı için fırsatçılık yapan kesimler de var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını öğrenmek için Doların artması günlük hayatımızı nasıl etkiler konumuzu okumanız gerekiyor.

Doların Artması Günlük Hayatımızı Nasıl Etkiler?

  • Doğalgaz Zamlanıyor

Kış ayının gelmeye başlaması ile birlikte artık Doğalgaz kullanımı hat safhaya çıkacak. Bu yüzden birçok aile doğalgaz yakmak yerine battaniyeleri kullanacaklarını söylüyor. Doğalgazı dışarıdan ve Dolarla aldığımız için tüketiciye zam yansıyor.

  • Elektrik Zamlanıyor

Elektrik üretimi için kullanılan yan araçların ve tekniklerin yurt dışı bağlantılı olmasından ve arada Dolar alışverişi geçtiğinden dolayı elektrik zammı direkt tüketicide iz buluyor.

  • Pazardaki Ürünlere Zam Geliyor

Doların artması günlük hayatımızı nasıl etkiler sorusunun en büyük izdüşümünün pazardaki ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Sadece 1 hafta önce fiyatı düşük olan bir ürün, bu hafta 7 TL zamlanarak yeniden tüketiciye sunuluyor. Tabi bu noktada fırsatçılar da devreye giriyor. Pazardaki fırsatçıları engellemek adına çalışmalar yapılmaya yavaş yavaş başlanıyor.

pazar zam

  • Dolar Burcu Olanlar İflas Ediyor

Kişilere ya da kurumlara Dolar borcu olanlar zor durumda kalmaya başladı. Bundan en az 6 ay önce Dolar borcu alan kişiler tıpkı faiz öder gibi borçlarını ödemeye başladılar. Bu da kişilerin ekonomik katılımlarını en aza indiriyor.

  • Şirketler Batma Noktasına Geliyor

Yurtdışı kaynaklı çalışan veya yurtdışından ürün alan şirketler Dolarla alım gerçekleştirdikleri için zarar ederek batma noktasına geliyor.

şirket iflas