Türkiye’nin para biriminin güncel döviz kurları gözlendiğinde kan kaybettiğini söyleyebiliriz. Dolar karşısında hızla paramız değer kaybetmeye devam ederken doları düşürmek için çeşitli yöntemler de denenmeye devam ediyor. Dolar 1 liraya nasıl düşer ve nasıl para birimimizle doları dengede tutabiliriz yönünde ekonomistler de fikirler ve projeler üretiyor. Üretilen projelerin hayata geçirilip geçirilemeyeceği ise muallakta kalan konular arasına karışıyor. Dolar nasıl 1 liraya düşer bilinmez ama doların nasıl düşeceği hakkında yapılması gereken şeyler yok değil. Doların düşmeye başlamasıyla doların 1 liraya düşeceğini de hedeflemek yanlış değildir. Dolar nasıl düşer, neler yapılırsa dolar ile para birimimiz eşitliği yakalar sorularına cevap niteliğinde yapılması gerekenler belirtilmiştir.

dolar nasıl 1 tl olur

Dolar Nasıl Düşer?

  • Doların düşmesine bağlı olarak ilk aşamada diğer ülkelerle ticari yönlerin daha üst seviyelere taşınması gerekmektedir. Buna bağlı olarak ülke içerisine girecek olan dövizlerin doların düşmesinde etkili olacağı söylenebilmektedir.
  • İhracatın ithalata oranla daha da ön planda yer alması için üretim odaklı politikalar geliştirilmesi de doların ateşini alabilecek olan temel etkenler arasında yer alacaktır.
  • Rusya, Uzakdoğu ülkeleri ve AB ille ilişkiler daha da kuvvetlendirilecektir. Böylelikle dış işlerinde daha başarılı bir ülke olmanın da dolara olumlu yönde etkisi olacaktır.
  • Rahip Brunson konusunun bir an önce ABD ile Türkiye arasında çözüme kavuşturulması da dolar kurunun düşmesinde temel bir etki yaratacağı göz ardı edilmemelidir.
  • ABD dışındaki diğer ülkelerle de pazarlıklar yapılmalı ve doların etkisini daha da azaltmak adına bu şekilde bir harekete girilmelidir.
  • Vatandaşlar ithal ürün kullanmak yerine kalite noktasında eşdeğer olarak üretilmesi planlanacak yerli imal unsurlarına yönelmesine dayalı teşvik politikaları da hükümet tarafından devamlı bir biçimde desteklenecektir.
  • İthal edilen ürünlerin gümrük vergisi kapsamında daha üst rakamlara ulaşması da halkı yerli üretime yönlendirecek ve döviz kaybını engelleyecektir.

2018 dolar kuru

Yukarıdaki gazete haberi 19.06.2013 tarihine aittir. O zaman 2018’de dolar kurunun 1,97 TL olarak öngörülmüş(!)