Asgari ücret birçok ülke için ekonomik gücü belirleyen en önemli unsur haline geliyor. Asgari ücret; çalışanların zorunlu olarak alması gereken en az ücret anlamına geliyor. Yasa çerçevesinde herhangi bir sektörde ya da işyerinde çalışan işçi en düşük olarak her sene belirlenen asgari ücreti almak zorundadır. Son yapılan güncellemeler ve zamlarda birlikte Türkiye’de asgari ücret 1603 TL oldu. Gelen her zam sonunda sevinen işçilerin birçoğu yine de ekonomik anlamda sıkıntı yaşıyor. Peki diğer ülkelerde asgari ücret ne kadar? Bu sorunun yanıtını sizlere Batı ülkelerinden örnekler vererek açıklamak istedik. Bakalım verilen asgari ücretler Türkiye’den az mı yoksa çok yüksek seviyede mi karşımıza çıkacak?

asgari ücret

Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar?

Diğer ülkeler hakkında belirlenen son asgari ücret oranları hakkında bilgi vermeden önce hemen hatırlatalım. Batı ülkeleri arasında; Danimarka, İtalya, Güney Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve son olarak İsveç üzerinde asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Dolayısıyla yazımızda bu ülkeler için devlet yöneticileri tarafından belirlenen asgari ücret tutarlarından söz edemeyeceğiz.

  • Lüksemburg

Batı Avrupa’da yer alan ve denize kıyısı olmayan Lüksemburg küçük bir devlettir. Bugün bahsettiğimiz bu küçük devletteki asgari ücret tutarı 1999 Euro‘dur. TL bazında bugünkü kur üzerinden değerlendirdiğimizde; 14,807 TL‘ye denk gelmektedir. Yani; Lüksemburg’da sadece asgari ücretle çalışan bir işçi aylık 14,807 TL kazanmaktadır. Euro bazındaysa 1999 Euro‘dur.

Lüksemburg

  • İrlanda

Büyük Britanya Adası’nda konumlanan ve Ada’nın beşte birine denk gelen İrlanda Lüksemburg’da olduğu gibi Euro ile asgari ücret almaktadır. İrlanda’da çalışan asgari ücretli bir işçi 1563 Euro yani yaklaşık olarak 11,577 TL‘yi aylık çalışması karşılığında almaktadır.

İrlanda

  • Hollanda

Almanya, Belçika ve son olarak da Kuzey Denizi ile komşu durumunda olan Hollanda yine Euro ile asgari ücret vermektedir. Hollanda özgür düşünce yapısıyla bilinen bir ülkedir. Ülkede alınan aylık asgari ücret tutarı; 1552 Euro‘dur. Güncel kur üzerinden yaklaşık 11,496 TL‘ye tekabül etmektedir.

Hollanda

  • Belçika

NATO’nun merkezi olan ve Avrupa’da yer alan Belçika Almanya ile komşu konumundadır. Belçika’da alınan asgari ücret tutarı; 1532 Euro‘dur. TL bazındaki tutarı ise; 11,348 TL‘dir.

Belçika