2019’da Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Enflasyonun yükselmesi, pazara giden tüketicinin her gün farklı fiyatlarla ve daha yüksek oranlarla karşı karşıya kalması ekonomiyi çıkmaz bir yola sokmaya devam ediyor. Eylül ayının sonlarına geldiğimiz zamanlar dahilinde birçok çalışan 2019’da asgari ücret ne kadar olacak şeklinde sorularını yöneltmeye başladılar. Asgari ücretin artmasını isteyen çalışanlar, yapılan asgari ücret zammının, pazar alışverişlerinde karşılaşılan zamlara oranlanmasını talep ediyor. 2019’da asgari ücret ne kadar olacak sorusu yankılanmaya devam ederken Asgari Ücret Komisyonu sessiz kalmayı tercih ediyor.

değer kazanan para

Asgari Ücret Komisyonu Aralık Ayında Toplanıyor

Her sene asgari ücret tutarlarını belirlemek üzere toplantı yapan Asgari Ücret Komisyonu, aynı nitelikteki toplantıyı 2019 yılı için de yapacak. Yılın bitmesine yakın olan Aralık ayında toplanacak komisyon, bir yıl boyunca geçerli sayılacak asgari ücret tutarını belirleyecek. Yapılan toplantının ardından komisyon, toplantı sonucunu kamuoyu ile paylaşarak resmi olarak asgari ücret tutarını söyleyecek.

Sendikalar Komisyona 2 Bin TL Çağrısı Yapıyor

Asgari ücret üzerine baskılar yapan sendikalar arasındaki DİSK  ve TÜRK-İŞ sendikaları asgari ücret tutarının 2 Bin TL üzerinde olmasını istiyor. Sebep olarak enflasyonun oldukça fazla yükselmesini gösteren sendikalar Aralık ayında yapılması planlanan toplantıdan önce komisyona baskı yapmaya başladı. Geçen sene sendika taleplerinin altında kalan asgari ücret tutarının bu sene de 2 Bin TL altında kalmaması için sendikalar şimdiden çalışmalarını yapmaya başladılar.

neden para basmıyoruz

Asgari Ücret Desteğinde Son Nokta

2019’da asgari ücret ne kadar olacak sorusunun yankı uyandırmasının yanı sıra asgari ücret desteğinin de devam etmesi istendi. 9 ay geçerli olan asgari ücret desteğinin devam etmesini isteyen işveren komisyon toplantısından önce bu taleplerini dile getirdiler.

Asgari Ücret %25 Artabilir

2019 yılı için Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek tutar ile DİSK ve TÜRK-İŞ gibi sendikaların isteklerini birbirine denk gelmesi halinde asgari ücret %25 oranında artacak. 2018 yılı içerisinde 1603 TL olan asgari ücretin artması halinde sendikaların istediği tutar 2 Bin TL’nin üzerinde oluyor. Eğer komisyon asgari ücret en az 2 Bin TL yaparsa %25’lik artış yaşanacak.