Ekonomik sıkıntıların baş göstermeye devam ettiği günümüzde aileler büyük çapta sıkıntılar yaşıyorlar. Bu yüzden de ekonomik anlamda sıkıntı seçmek istemeyen kişiler para biriktirmek istediği zaman nasıl biriktireceklerine yönelik ipuçları istemektedirler. Biz de son zamanların en kolay ve en hızlı para biriktirme yollarını araştırdık. Sizlere 10 adımda para biriktirmek için tüm aşamaları sıraladık.

10 Adımda Para Biriktirmek Nasıl Olur?

  • Paranızı Yatırıma Odaklayın

Aile bütçenize giren paranızı harcamak için kullanmayı tercih etmeyin. Temel ihtiyaçlarınızı karşılamanızın ardından paranızın geri kalanını yatırım için odaklamaya ve planlamaya özen gösterin. Böylece para biriktirmek için ilk adımı uygulamış olacaksınız.

yatırım

  • Gelirinizi Arttırmak için Çalışın

Her gün gittiğiniz ve belirli saatler aralığında çalışma şansınızın bulunduğu bir işiniz olsa bile yine de boş vaktiniz mutlaka vardır. Ailenizi ve sosyal hayatınızı gereğinden fazla ihmal etmeden gelirinizi arttırmak için ek işler yapabilirsiniz. Böylece kendinizi hem farklı alanlarda geliştirir, hem de gelirinizi arttırırsınız.

çalışma

  • Yatırım Yollarınızı Genişletin

Yatırım yolu olarak kendinize ne seçtiğinizin pek önemi yok. Önemli olan seçtiğiniz yolun size hedeflediğiniz gibi yatırım olarak geri dönmesidir. Örneğin; altına yatırım yapıyorsanız bir web-site açın ve sitenizi geliştirin. Tıpkı bir ev gibi onu yatırım aracı haline gelerek belirli seviyeye ulaşınca satın. Böylece 10 adımda para biriktirmek için en önemli adımlardan birini yapmış olursunuz.

web sitei açılır

  • Arabanızı Satın

Araba her ne kadar bir yatırım aracı olarak gözükse de günümüzde benzin fiyatlarının hızla arttığını görmekteyiz. Üstelik trafikte beklerken çalıştırdığınız arabanız da benzin yakmaya devam ediyor. Toplu taşıma araçlarını kullanmak size daha fazla kar sağlayacaktır.

araba satımı

  • Giderlerinizin Listesini Yapın

Gider demek biriken parayı harcamak anlamına geliyor. Bu yüzden eğer giderlerinizin listesini yaparak onları kontrol altına almazsanız para biriktirmek sadece hayalinizde kalır.

gider listesi

  • Polyannacılık Yapmayın

Hayalleriniz, biriktirmek istediğiniz para miktarları ya da hedefleriniz ulaşılabilir nitelikte olması gerekiyor. Eğer Polyannacılık oynarsanız ne yazık ki para biriktiremezsiniz.

Polyannacılık

  • Araştırmacı Yanınızı Harekete Geçirin

Araştırmadan sadece temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için alışverişe çıkarsanız para biriktirmemeniz kaçınılmaz olur. Çarşıdaki AVM marketleri, pazarlar, süpermarketler ve daha fazlası için bir gününüzü ayırın. Aksi halde en yakın yere gitmeniz size sadece zaman kazandırır. Ancak 10 adımda para biriktirmek için marketleri araştırmanız gerekiyor.

araştırmacı

  • Küçülmeye Gidin

Elinizde gereksiz ve haddinden fazla masraf çıkaran tüm lüzumsuzlukları tespit edin. Yapılan tespitlerin ardından bunları elinizden çıkararak küçülmeye gidin. Örneğin; evinizi küçültün, eşyalarınızı azaltın, arabanızı satın ve daha fazlasını elinizdekilere göre tercih edin.

küçük ev

  • Az Para Harca, Daha Fazla Eğlen Mantığını Öğrenin

Aylar, haftalar ya da günler boyunca çalışmış olabilirsiniz. Ancak tüm bu yorgunlar çerçevesinde kazandığınız parayı birkaç saatte 100 TL’ye yaptığınız kahvaltıyla harcamayın. Ucuz olan ancak sizi hem dinlendirecek, hem de eğlendirecek aktiviteleri tercih etmeye çalışın.

az para harcamak

  • Ret Etmeyi Öğrenin

Arkadaşlarınız tabi ki sizlerin zor anında her zaman yanında olabilecek özellikteki bireyler olabilir. Ancak onlarla buluştuğunuz zaman haddinden fazla para harcıyorsanız buluşma sıklığınızı azaltın. Böylece 10 adımda para biriktirmek için ret etmeyi öğrenmiş olursunuz.

reddetmek